wz

.

Foto: Na pozadí Vega Inah  a v ráme obrazu: Espa sa hrá s kamarátom Macom.

(15.5.2008)

Nevhodná potrava pre psíkov

Hoci každý z nás kŕmi poctivo svojho psíka v čase večera granulami, cez deň dostane určite pár pozorností od pána, čosi dobrého  chrumkavého či hltacieho... a keď pán zabudne niečo hodiť, tak náš kamarát vezme všetko  čo vidí do paciek a nájde si maškrtu aj sám. Tak sa môže stať, že natrafí niekde na rastlinu, ktorá mu môže zachutiť, ale jeho žalúdku vôbec nie.
V prvom rade sú otravami ohrozené zvedavé a hravé šteniatka, ktoré ovoniavajú, ochutnávajú a niekedy i prehltnú všetko čo sa im zdá zaujímavé. Ale i dospelý pes ochutná rastlinu, či už z nudy, protestu, zmeny životných návykov, alebo pri poruche chovania. Zvedavosť vzbudzujú nové rastliny. Riziko predstavujú záhradné, izbové rastliny, tiež kvetinová výzdoba, ale aj niektoré potraviny.

KUCHYNSKÁ CIBUĽA
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek ( človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami).Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví.
AVOKÁDO
Prípady otravy avokádom sú známe po celom svete a to nielen u psov ale aj u hovädzieho dobytka, koní, kôz, králikov, aj domácich vtákov. Jedovaté sú však len určité druhy avokáda, pričom nie je známe aký toxín otravu spôsobuje. Okrem plodov avokáda otravu spôsobujú aj listy. Toxín spôsobuje nekrózu srdečného svalu- príznakom intoxikácie je kašeľ, dýchavičnosť, zrýchlené búšenie srdca, ukladanie vody v oblasti brucha a v podbrušku. U kojacich sučiek sa môže vyskytnúť zápal bradaviek. Majitelia psov a zahradkári, ktorí majú doma rastlinu avokáda musia teda dávať veľký pozor!
KAKAO
Výrobky z kakaa (čokoláda!!!), ktoré obsahujú teobromin, alebo kofeín, sú pre psa obzvlášť nebezpečné, aj preto, že u psa trvá 20 hodín, než jeho telo tieto toxíny vylúči a tie sa zatiaľ môžu v tele nahromadiť. Smrteľná dávka je 100 až 200 mg týchto látok na kilogram živej váhy zvieraťa. (100g mliečnej čokolády obsahuje 150 až 230 mg, tabuľka horkej čokolády až cez 1500 mg.) Teobromin a kofeín majú povzbudzujúce účinky t.j. Stimulujú funkciu srdca čo však u psa nemusí byť vždy pozitívne: 4 až 6 hodín po požití príliš veľkého množstva potravín s veľkým obsahom kakaa sa u psa prejaví zvracanie, preháňanie, triaška, kŕče, ochrnutie zadných nôh. Smrť nastane v dôsledku akútneho zlyhania srdca. Psy s epilepsiou môžu reagovať na teobromin záchvatom.

Omamné jedy

CANNABIS A NIKOTIN
Otrava hašišom, alebo marihuanou býva vo veterinárnych ordináciách dosť častá.
Väčšinou sa jedná o neúmyselné požitie rastliny konope, ale niekedy aj o cielené kŕmenie hašišovými plackami. Otrava sa prejaví neurologickými symptómami ako lakavosťou, hyperaktivitou, depresiou, zvýšenou agresivitou, svalovou slabosťou, dezorientáciou, kŕčmi, štekaním,, trasením atď.. Ďalšími príznaky intoxikácie je zvýšené slinenie, zvracanie, rýchle dýchanie, zvýšený tep. Po týchto symptómoch nasleduje dlhý hlboký spánok. Podľa rozsahu otravy môže zotavovanie trvať i niekoľko týždňov. Po viacnásobnej otrave cannabisom môže dôjsť i k úhynu.
Žiadnou vzácnosťou nie sú ani otravy nikotínom, po prehltnutí cigaretových ohorkov a “nedopalkov“. Aj mláka, v ktorej sa nachádzajú “nedopalky“, predstavuje nezanedbateľný zdroj otravy, pričom tu sú najviac ohrozené šteniatka. Nikotín je nervový jed a spôsobuje ochromenie centrálnej sústavy. Pri otrave nikotínom pozorujeme slintanie svalovú triašku, zvracanie, preháňanie, zvýšenú dychovú frekvenciu, kŕče a kolaps krvného obehu, V konečnom dôsledku vedie ochrnutie dýchacích ciest až k úmrtiu.

Pekné, ale nebezpečné

Zlatý dážď
Jedovaté látky ktoré sú v zlatom daždi majú podobné účinky ako nikotín. Semená tejto ozdobnej rastliny sú sladké, ale už 2 až 7 gramov môže spôsobiť smrť. Niekedy stačí k usmrteniu už len žutie týchto vetvičiek, preto pri aporte nepoužívajme vetvičky zlatého dažďa, pretože by u psa mohlo dôjsť k silnému zvracaniu a následnému kolapsu. Konečné štádium býva charakterizované epileptickými záchvatmi.
Tis je označovaný ako vysoko jedovatý ihličňan, zdobí veľa záhrad a tiež sa často používa ako vianočná dekorácia, pretože neopadáva. Je nebezpečný nielen pre psov ale aj ľudí.. Tak ako oleander má toxické účinky na srdce a žalúdočný črevný trakt a vyvoláva symptómy ako sú poruchy srdečného rytmu, zvracanie, preháňanie, horúčky, kolaps, dýchavičnosť, podkožné krvácanie a kóma. Smrteľná dávka je už 30 gramov ihličia tisu. K ochoreniu dochádza veľmi rýchlo bez predchádzajúcich varovných príznakov a aj úmrtia sú náhle.
OLEANDER
Oleander. Určité látky ktoré obsahuje táto rastlina majú priame účinky na srdce.
Dochádza k poklesu srdečnej frekvencie a k poruchám srdečného rytmu s fibriláciou predsiene alebo komory až k zastaveniu srdca. Pritom sa u psa prejavujú kŕče, kašeľ a dýchavičnosť. Ešte nápadnejšie sú symptómy žalúdočného a črevného traktu- slintanie, zvracanie a preháňanie.
Pokiaľ pes prehltne väčšie množstvo oleandru, môže smrť nastať už po niekoľkých minútach. Väčšinou však začnú zvieratá zvracať čo ich zachráni pred smrťou.


PODOZRENIE Z OTRAVY
Najdôležitejším opatrením pri podozrení z otravy, je zabrániť psovi ďalšiemu požívaniu jedu. Ak sa zviera nachádza v životu nebezpečnom stave, je treba v prvom rade uvoľniť dýchacie cesty, alebo nasadiť umelé dýchanie, zaistiť krvný obeh a nakoniec podávať lieky vyvolávajúce zvracanie. Ďalej sa podávajú lieky na uvoľnenie kŕčov a robia sa výplachy žalúdka. Pretože väčšina jedov odchádza z tela von čiastočne obličkami, podporíme toto vylučovanie intravenóznym podávaním tekutín. Ku stabilizácii pacienta sa obecne podávajú i kurtizónové preparáty.
Psy a hlavne šteniatka, ale aj iné domáce zvieratá, a samozrejme aj malé deti je treba držať mimo dosah všetkých zdrojov nebezpečia (zoznam jedovatých látok v dome a v záhrade je skoro nekonečný). Ak zabavíme našich štvornožcov, nebudú vymýšľať a chutnať veci, ktoré im do žalúdka nepatria.

Článok je prevzatý z mesačníka SVĚT PSÚ:

 http://www.i-minerva.cz/svet_psu/,

ktorý doporučujem všetkým milovníkom psov.

TELO PSA
1. ňucháč
2. chrbát nosa
3. stop
4. čelo
5. očná krajina
6. temeno
7. ucho
8. tyl
9. spánok
10. líce
11. horný pysk
12. brada
13. krk
14. šija
15. hrdlo
16. predhrudie
17. kohútik
18. ramenný kĺb
19. plece
20. pažná krajina
21. hrudník
22. chrbát
23. bedrá
24. zadok
25. slabina
26. brucho
27. predkolenná riasa
28. chvost
29. lakeť
30. predlaktie
31. zápästie
32. záprstie
33. predná labka
34. prsty
35. sedací hrboľ
36. stehno
37. kolenný kĺb
38. lýtko
39. päta (predpätie)
40. priehlavok
41. zadná labka

Dlhý

Štvornohý obor
O psom svete sa dozvedáme z rôznych masovokomunikačných zdrojov. Pri ich počúvaní a čítaní človeka ani len nenapadne vrývať si do pamäte, kto ich odvysielal či napísal, kedy a v ktorom roku, kto je autorom týchto správ atď. Zapamätá si však takmer každý zaujímavosti a perličky o zvieratách, ktoré má rád, ako napríklad pamätám si niečo zo správ či z novín, že na svete sa nachádza najvyšší pes a to nemecká doga, menom Gibson žijúca v USA, ktorá merala až 107 cm.
 


Široký

Obor na štyroch nohách
Perličkou bola pre mňa informácia o najťažšom psovi na svete, ktorým sa stal starý anglický mastif menom Zorba. Pre potešenie svojho pána, ktorý ho výdatne kŕmil, v roku 1989 Zorba vážil až 343 libier a bol dlhý 8 stôp a 3 palce meraním od čumáka ku chvostu. Nepredstaviteľné a predsa možné...
 

Bystrozraký

Psí Matuzalem
Takisto som si zapamätala údaj o dlhovekom psíkovi menom Bluey (ľahko zapamätateľné meno) žijúcom v Austrálii v Rochestri, kde sa narodil ešte v roku 1910 a zomrel v roku, kedy sme mali Prvú slovenskú republiku, teda v roku 1939 vo veku 29 rokov a päť mesiacov.

Blší psík

A napokon ešte jedna perlička o maličkom psíčkovi, ktorý lámal rekord blšej veľkosti psačích plemien. Stal sa najmenším psíkom sveta ako predstaviteľ plemena Jorkšírskeho teriéra u svojho pána Marplesa (meno pána som si zapamätala iba v súvislosti slov Mara plesá, raduje sa) z Velkej Británie. V kohútiku mu namerali 7,11 centimetrov a od špičky svojho roztomilého čumáčika po špičku chvosta dosiahol až 9,5 centimetra dĺžky. Verím, že po prečítaní týchto zaujímavých extrémov prírody si aj Vy zapamätáte údaje dlhého, širokého, bystrozrakého a miniatúrneho blšieho psíka.

Zverejnené na stránke http://www.cezmin.land.ru

Design by Cezmín Slovakia

TOPlist